Ustawa o fundacji rodzinnej – Centrum PrzedsiÄ™biorstw Rodzinnych

Ustawa o fundacji rodzinnej

W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spoÅ›ród których 57 proc. planuje sukcesjÄ™ w ciÄ…gu najbliższych piÄ™ciu lat – wynika z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Ustawa o fundacji rodzinnej, podpisana w lutym 2023 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę, wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej, co ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę.

Ustawa umożliwia m.in. przeprowadzenie skutecznej, wielopokoleniowej sukcesji firm, budowę silnych rodzinnych marek, utrzymanie kapitału w jednych rękach i ochronę przed jego rozdrobnieniem.

Nowe przepisy regulują kwestię organizacji i funkcjonowania fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki jej fundatora oraz beneficjentów.

Zgodnie z nimi, fundatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, która przekaże fundacji rodzinnej określone aktywa. Fundacja rodzinna może być założona przez więcej niż jedną osobę, w tym także przez osoby niespokrewnione. Będzie mogła być również ustanawiana w akcie założycielskim lub w testamencie, sporządzanych w formie aktu notarialnego. Fundacja ustanawiana na podstawie testamentu może mieć tylko jednego fundatora.

Ustawa o fundacji rodzinnej
Przewiń na górę
Skip to content